İNSAN KAYNAKLARI

GENEL BAKIŞ / İSTİHDAM POLİTİKASI

İpek Doğal Enerji Kaynakları Araştırma ve Üretim AŞ.'nin istihdam politikası yöreyi kalkındırma önceliğiyle belirlenmiştir. Yeni personel alımlarında sahamız yakınındaki köylerden başlayan bir süreç yürütülmektedir. Buna göre ihtiyaç duyulan personelin özellikleri belirlendikten sonra öncelik sahamıza sınır komşuluğu olan köylerden adaylar daha sonra ise diğer civar köylerden adaylar değerlendirilmektedir. Uygun adayın bulunamaması halinde sırasıyla bağlı olunan ilçe, il ve Türkiye'den adaylar incelenmektedir.

EĞİTİM VE GELİŞTİRME

İpek Doğal Enerji Kaynakları Araştırma ve Üretim AŞ. çalışanı olmanın ilk kuralı iş emniyeti, çevre ve halkla ilişkiler konularını kapsayan detaylı bir eğitimden geçmektir. Eğitimin içeriği güvenli bir çalışma ortamı yaratılabilmesi için personelin bilmesi gereken tüm detayları kapsar. Bu eğitimi almamış kişilerin işbaşı yapmaları kesinlikle yasaktır.

Standart eğitim sürecini başarı ile tamamlamış kişiler İnsan Kaynakları tarafından oryantasyon programına dahil edilirler. Oryantasyon programını tamamlayan kişiler iş başı eğitimine başlarlar. Şirketimizde yeni işbaşı yapan kişiler, önceki deneyimine bakılmaksızın, Şirket kurallarını öğrenip, işbaşı eğitimini tamamlayıncaya kadar yalnız çalışmalarına izin verilmez, çalışmalarını deneyimli bir gözetmen eşliğinde yaparlar. Çalışma süresi devamında gerek bölümlerden çalışanın mesleki yetkinliğini artırmak üzere talep edilen eğitimler gerekse İnsan Kaynakları Bölümü tarafından planlanan kişisel gelişime yönelik eğitimler düzenlenmektedir.

Çalışanların mesleki ve kişisel gelişim eğitimi ihtiyaçları, kendi bölümleri ve İnsan Kaynakları Bölümü işbirliği ile belirlenir. Eğitim ihtiyaçları belirlendikten sonra kurum içinde verilmesi uygun olan eğitimler için dışarıdan eğitmenler getirilmekte ya da genel katılıma açık eğitimler için çalışanlar eğitim firmalarına yönlendirilmektedir.

İŞE ALIM SÜREÇLERİ

İnsan Kaynakları Bölümüne bildirilen personel ihtiyacının giderilmesi amacıyla İstihdam Politikası doğrultusunda öncelikle CV bankasında mevcut bulunan başvurular taranır. Uygun adayların bulunamaması durumunda anlaşmalı iş arama internet sitelerine ilan verilir. Başvuruların değerlendirilmesi neticesinde pozisyona uygun olduğu düşünülen adaylar mülakat sürecine dahil edilir. Bu süreçte insan kaynakları ve ilgili bölüm yetkililerinden oluşan heyet mülakatları yürütür. Mülakatlarda insan kaynakları adayın sahip olduğu davranışsal yetkinlikleri ve şirket kültürüne uyumunu değerlendirirken ilgili teknik bölüm ise adayın teknik yetkinliğini değerlendirmektedir.

Mavi yaka personel istihdamında adaylar güvenilirliği kanıtlanmış dört aşamalı teste tabi tutulurlar. Matriks, matematik, okuma-anlama ve mekanik muhakeme konularını kapsayan bu testlerle adayların genel kültür ve yetenek düzeyleri ile kısıtlı zamanda en doğru kararı verebilme becerileri ölçülmeye çalışılır. Bu testler dikkati yoğun kişilerin istihdam edilmesine yardımcı olarak iş kazaları olasılığının işe giriş sürecinde minimize edilmesine de olanak sağlamaktadır.

Süreç sonunda mülakatı gerçekleştiren heyet tüm adayların değerlendirmelerini tamamlar, İnsan Kaynakları uygun adaya iş teklifi yaparak işe alım sürecinin geri kalan adımlarını çalıştırır.

İŞ BAŞVURULARI

Kariyer.net üzerinden iş başvurusu yapmak için lütfen TIKLAYINIZ »